PENDERECKA ELŻBIETA

PENDERECKA ELŻBIETA

Elżbieta Penderecka z domu Solecka (ur. 1947 w Krakowie) – polska działaczka kulturalna, inicjatorka konkursów muzycznych, członkini władz międzynarodowych fundacji muzycznych. Żona Krzysztofa Pendereckiego.

Studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Od 1965 prowadzi sekretariat swojego męża. W 1990 założyła i do 1995 kierowała pierwszą prywatną agencją kulturalną Heritage Promotion of Music and Art. Od 1992 pomagała mężowi w organizacji Festiwalu im. Pablo Casalsa w San Juan w Portoryko (Krzysztof Penderecki był dyrektorem artystycznym tego festiwalu w latach 1992–2002). Elżbieta Penderecka zasiadała w radach nadzorczych kilku organizacji kulturalnych, była współzałożycielką Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. Przyczyniła się do powstania orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia, stanowiącej oficjalną orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W 1997 zorganizowała wraz z Centrum Sztuki „Studio” koncert charytatywny na rzecz powodzian z udziałemSinfonii VarsoviiYehudiego Menuhina, Chóru Filharmonii Narodowej oraz solistów (w tym Ewy Pobłockiej). W tym samym roku zainicjowała cykl „Koncerty Wielkich Mistrzów – Elżbieta Penderecka zaprasza”, prezentując takich artystów jak Mścisław Rostropowicz,Jessye Norman czy Simon Estes. W latach 1996–2000 była przewodniczącą rady programowej Festiwalu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury, a w 1998 dyrektorem artystycznym Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. W marcu 1997 pierwszy wielkanocny FestiwalLudwiga van Beethovena, który przez pierwsze siedem lat odbywał się w Krakowie, a od 2004 odbywa się w Warszawie.

W 2003 objęła funkcję prezesa Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Elżbieta Penderecka jest także dyrektorem generalnym Festiwalu Pianistycznego, który od 2004 odbywa się w Warszawie, stanowiąc kontynuację festiwalu „Mistrzowie fortepianu – wielkie talenty”. W 2005 zainicjowała powstanie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, złożonej z najzdolniejszych studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie.

W 2005 wchodziła w skład komitetu honorowego poparcia Lecha Kaczyńskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP, w wyborach prezydenckich w 2010 zaangażowała się w kampanię Bronisława Komorowskiego, zostając członkinią jego komitetu poparcia.