WOJCIECHOWSKI FILIP

WOJCIECHOWSKI FILIP

FILIP  WOJCIECHOWSKI

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs
im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach, jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m. in. Japońskiej ”Denon” i polskiej Dux.

Filip Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą m.in. I nagrodę na konkursie „Jazz Juniors” w Krakowie, nagrodę Festiwalu ”Pomorska Jesień Jazzowa” - tzw. ”Klucz do Kariery” oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w Hoeilart w Belgi. Pianista występował również w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Garego Guthmana, z Krzesimirem Dębskim oraz Richardem Galliano.

W roku 2000 powstało” Filip Wojciechowski Trio”, które obok lidera tworzą: Paweł Pańta i Cezary Konrad. Trio dokonało nagrania dwóch płyt w Berlinie dla niemieckiej wytwórni płytę ”Classic Jazz” i polskiej Dux ”Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce.

W maju 2010 z okazji obchodów roku chopinowskiego ukazała się najnowsza płyta Filip Wojciechowski Trio ”Chopin” wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera.
W roku 2011 Polskie Radio SA. i Licomp Empik Multimedia wydało kolejną tym razem autorską płytę Filip Wojciechowski ”Moments” na, której obok lidera wystąpili: Gary Guthman, Marcin Kajper, Paweł Pańta i Cezary Konrad oraz gościnnie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.